INFORMACE O VRCHOLU

Základní popis vrcholu

Jak už je zde zmíněno, jedná se o šumavskou horu, která leží nedaleko stejnojmenné obce v Šumavských (konkrétně v Kochánovských) pláních. Javorná je vzhledem k okolí poměrně nevýrazná hora, ale svou vysokou nadmořskou výškou předběhne kdejaké významné české hory. Vrchol Javorné leží ve výšce 1090 m n. m. (V některých mapách uváděna 1089,7 m n. m. Tato přesnost je ale pochybná, lepší je uvádět zaokrouhlenou verzi.), a tak je zařazena mezi 276 tisícovek ležících na české straně Šumavy. Na rozdíl od některých jiných hor není na vrcholu nebo v nejbližším okolí žádný vyhlášený cíl, jako například rozhledna, vyhlídka, památka nebo jiný cíl v podobě restaurace nebo občerstvení. Proto není vrchol a okolí často navštěvovaný a potkat tam člověka je většinou obrovská náhoda a štěstí zároveň. Důvodem může být také to, že nevede na Javornou žádná turistická stezka. I přesto všechno se na Javorné přece jenom někdo někdy objeví. Hora bývá často zdolávána už jenom kvůli své výšce a krásné okolní šumavské přírodě. Nejčastěji však láká vrcholovou knihou nebo Bastlovou štolou. Na vrcholu narazíte na triangulační bod (značen červenobílou tyčí s nápisem: „státní triangulace - poškození se trestá“), na kterém je schránka s vrcholovou knihou a dřevěná cedule s nápisem: „Javorná 1090 m n. m.“. Vedle tyče se nachází malá lavička (nepočítá se s velkou návštěvností). Na vrcholu je malá paseka s nízkými porosty, ale žádný výhled z ní není, protože okolní mohutné stromy všechno okolí dokonale zakryjí. Myslím, že toto dokazuje jak je vrchol, i když nemá nějaký známý cíl, nádherný. Já osobně chodím na Javornou několikrát raději než na jiný vrchol, kde je rozhledna nebo restaurace. Vrchol je daleko od civilizace, a tak ho turisté navštěvují také za účelem odpočinku. Nedaleko vrcholu, asi 400 m východním směrem, se nachází Bastlova štola. Jedná se o propast, v jejímž nejhlubším bodě je hlavní vstup. Štola sloužila k těžbě křemene. Dnes je však téměř celá propadlá a vstup do ní může ohrozit život. Celá propast je obehnána plůtkem, který usnadňuje její nalezení. I toto je zajímavý cíl a důvod, proč byste měli Javornou navštívit. Pokud vás toto všechno přimělo k návštěvě Javorné, asi vás budou zajímat přístupové cesty. Celá hora je zalesněna (většinou smrkem), a tak jsou všechny cesty lesní. V okolí je velké množství cest, neschůdnější je však ta od Hadího vrchu (podrobně popsána zde), která se dá absolvovat na běžkách nebo dokonce na jízdním kole (velkou část cesty se však musí vést), i když v horních místech nepoznáte, jestli jdete po cestě nebo jen tak lesem. Další trasa na vrchol vede z obce Javorná (podrobně popsána zde), ta je ale o něco prudší. Na vrchol můžete jít také odjinud, neboť cesta na vrchol není nijak orientačně náročná (pořád za nejvyšším stoupáním), horší je to však dolů. Doporučuji si na cestu vzít buzolu, mapu nebo vytištěné popisy tras z těchto stránek.

Důležité údaje o vrcholu

GPS souřadnice49°11'58.93"N, 13°19'26.672"E
Nadmořská výška1090 m n. m.
PohoříŠumava (Střední pošumaví)

Informace o okolí

Hadí vrch

Pokud se vydáte na Javornou, doporučuji to spojit s Hadím vrchem. Jedná se o 67 m nižší vrchol (1023 m n. m.), který kvůli nezalesněnému okolí naskýtá překrásné výhledy na okolní Šumavu. Zatímco z Javorné vidíme na okolí jen částečně nebo vůbec, z Hadího vrchu vidíme například: Poledník, Křemelnou, Polom, Pancíř, Můstek a dokonce také v sousedním Německu Velký Javor – nejvyšší vrchol celé Šumavy. Mimo jiné vidíme také naší Javornou. Na vrcholu se stejně jako na Javorné nachází vrcholová kniha. Cestu vám usnadní popis trasy č. 2.


Přírodní rezervace Kepelské mokřady

Východním až jihovýchodním směrem od Javorné se rozprostírá přírodní rezervace Kepelské mokřady. Byla založena 13. 1. 1995 a zaujímá 67,93 ha. Jedná se o rašeliniště a podmáčené louky, kde pramení některé levé přítoky Křemelné. Rezervace chrání kriticky ohrožené druhy rostlin. Podle informačních cedulí se jedná například o tučnici obecnou nebo prstnatec Fuchsův.


Zhůří

Jihovýchodním směrem od Javorné a Hadího vrchu nad krásným údolím Křemelné narazíte na místo s názvem býv. Zhůří. Nikoho by asi nenapadlo, že tu kdysi stávala obec s 96 domy a 622 obyvateli zmiňovaná již od roku 1654. V druhé polovině 18. století zde fungovala sklárna, o něco později brusírna a leštírna skla. Osada byla v 50. letech minulého století zcela zničena. Dnes tady naleznete pouze obnovenou kapličku.


Obec Javorná

Severozápadním směrem od vrcholu Javorné se nachází stejnojmenná obec. Leží v nadmořské výšce 850 m n. m. a počet trvalých obyvatel se pohybuje kolem 151. Dominantou Javorné je kostel sv. Anny. Javorná vždy lákala bazénem nebo hotelem a restaurací Stavbař s poměrně velkým počtem lůžek, ale to už je, zřejmě kvůli malé návštěvnosti a velkým nákladům na provoz, nefunkční. Proto je asi jedinou restaurací penzion U Silnice, nacházející se asi 2 km po silnici E53 směrem na Klatovy. Nově vyrostl na Javorné bytový dům, kde i po velkých slevách nejsou stále všechny byty prodány. I tak je Javorná velmi oblíbenou obcí pro chataře a chalupáře. Vzdušnou čarou se obec nachází přibližně 2,5 km od vrcholu Javorné.


Chata Rovina

Jihovýchodním směrem od vrcholu Javorné se také nachází chata Rovina. I když už je poměrně daleko, musím se o ní zmínit, protože ta opravdu stojí za to. Jedná se o nový srub, postavený ve starém stylu. Všechno je převážně ze dřeva, třeba i podložky pod skleničku, nebo okapové žlaby. Musím říct, že jsem krásnější chalupu asi neviděl. Chata slouží jako restaurace a penzion. Pokud se vydáte na Javornou třeba na kole, doporučuji se na ní zastavit. Z Javorné musíte vyrazit směrem na Keply a od nich po silnici směrem na Starou hůrku. Po asi 2 km odbočíte doleva na zelenou. Po ní jedete asi 5 km přes Vysoký hřbet. Když dojedete k silnici (Gerlova huť – Hartmanice), uvidíte chatu přesně před vámi.

Vzdálenosti od vrcholu Javorná (vzdušnou čarou)

Nejbližší obec2 km (Keply)
Obec Javorná2,4 km
Nejbližší hora1,7 km (Hadí vrch - 1023 m n. m.)
Nejbližší silnice1,1 km (E 53 - Plzeň - Klatovy - Železná Ruda)
Železná Ruda9,5 km
Hartmanice10 km
Prášily11,2 km
Sušice14,5 km
Rejštejn15,3 km
Nýrsko16,8 km
Srní17 km
Kašperské Hory18 km
Klatovy22 km
Modrava23,2 km
Horská Kvilda24 km
Kvilda27,5 km
Horažďovice31 km
Vimperk36,5 km
Domažlice39,5 km
Strakonice43,5 km
Prachatice53,5 km
Písek61 km
Plzeň61 km
České Budějovice88 km

Mapa nejbližšího okolí Javorné

Kliknutím zvětšíte obrázek